Skip to content

जयपृथ्वीको विश्वशान्ति र मानवहितप्रतिको प्रतिबद्धता

जयपृथ्वीको विश्वशान्ति र मानवहितप्रतिको प्रतिबद्धता

जेठो बुबा पर्वते खड्काले भन्नुभएको थियो, ‘खालीको खालीहोला, रजन्तोलाको राजहोला मेल्लेकको के राजहोला,’ दरबार बनाउनका लागि जय पृथ्वीबहादुर सिंहले मेल्लेक रोजे, जसको नाम पछि जय पृथ्वीनगर राखियो । रजन्तोलामा देवी जंगबहादुर सिंहका दरबार बन्यो, पछि यिनै राजा भए । खाली भन्ने ठाउँमा एक भाइको लागि घर बन्यो । जंगली भूभाग मेल्लेक अशुभ भएको कारणले आवादहुन सकेन र उनले राजपाट छोडनु पर्यो । खाली नाम रहेकोले त्यहाँको भाइले राज्य नपाई, खाली रहे भनेर अर्थ लगाइयो । कसैल वहाँलाई सुनाएको यो तत्कालिन अवस्थामा बुढापाकाको मूल्याकंन थियो ।

मैले वहाँलाई सोधेँ, ‘वहाँलाई देख्नु भयो त ?’ केटाकटी अवस्थाको वहाँ गाउँको खेत तिर हुदा जयपृथ्वी चैनपुरबाट घोडा चढेर आउनलाग्नु भएको थाहा पाएपछि हेर्न गाउँतिर आउदा उनीबाटो कटी सकेका थिए । केही बर्षसम्म बझाङको सदरमुकाम जयपृथ्वीनगरमा राखिएको हामी सामान्य ज्ञानमा समेत पढथ्याैं । पछि केही व्यक्तिहरू बीचको खिचातानीले सदरमुकाम चैनपुरतिर आयो । चैनपुरमा प्रर्याप्त घर नहुँदा अदालत लगायतका केही सरकारी कार्यालयहरू हाम्रो गाउँतिरका घरहरूमा बस्न आए ।

पुरा समाचारका लागि याे लिंकमा क्लिक गर्नुहाेला

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *